dame zichzelf kan bewonderen. Vier parelkettingen van ver schillende lengtes prijken om haar nek, trossen parels bungelen aan haar oorlellen. Een van de bediendes schuift haar een ring om de vinger. Haar echtgenoot op de kruk naast haar slaat het tafereel besmuikt grinnikend en vol VOC-voldoening gade. Ze hebben een jongetje van een jaar of tien bij zich. Hij heeft zijn eigen kruk aan het tafeltje, maar zit verveeld op zijn Nin tendo DS te spelen. Hij kijkt even op van zijn schermpje en stoot zijn pa aan: "Maar hoe kan het dat die parels hier zoveel goedkoper zijn, pap?" Vader, als door een wesp gestoken: "Stil joh! Dit zijn maar Chinezen, die weten niet beter!" Hij onderhandelt verder met de oudere Chinese dame aan de overzijde van de tafel. De rekenmachine wordt heen en weer geschoven. De getallen in het led display fungeren als tolk. Toch weer de beproefde kralen en spiegeltjes. De nieuwe in boorling zet zijn bril wat rechter op zijn neusbrug om het bod op de rekenmachine te kunnen lezen. Ik denk ook slim te zijn, maar de nooduitgangen hier leiden niet naar buiten, slechts naar betonnen trappenhuizen vol rokende, spuwende en gokkende Chinezen. Gouden tanden en dikke bundels yuan. De trappen leiden slechts naar andere verdiepingen. Ik daal veel verder af dan ik omhoog gegaan ben. Nergens een achterdeur die uitkomt op een steegje. Zijn dit de kelders onder de parelmarkt? Ze zijn identiek aan de hogere etages. Er zijn nergens ramen. Nergens daglicht. In dit koopjes paradijs bestaat de buitenwereld niet meer. Het koude zweet is inmiddels uitgebroken en weer opgedroogd. De milde paniek begint over te gaan in een berustende hope loosheid. Bij de ingang had ik gelezen: Yinfu Pearl Market. De tekens eronder kon ik niet lezen, maar ik vermoed dat het Man darijn moet zijn voor: laat alle hoop varen, gij die hier binnen treedt. Een gespierde masseuse vat me bij de schouders en troont me mee naar een luie stoel in een kleedhokje. Ze wast mijn zwete rige voeten en masseert mijn kuiten en voetzolen. Ze heeft handen en polsen waarmee ze stilletjes katten en klein formaat honden zou kunnen wurgen. Ze komt uit Harbin, hoog in het koude Noorden. Ze heeft gestudeerd voor masseuse. Ze legt me

Ballustrada | 2016 | | pagina 58