gestane gehoord? Het lijkt nochtans evident: de mythe van Pasen, die de universele mythe is, vernielt geruisloos haar eigen boodschap. Zij zegt wat alle 'hogere' mythologie zegt: je staat op als je neerligt, je blijft liggen als je opstaat. Niet alleen bij het melodramatische crescendo van de dood, waarbij niemand iets te zeggen heeft, iedereen er het zwijgen toe doet als Ano nymus. Maar elke seconde. Jij, gezwicht, bezweken en aan het begin van je eeuwige-verdwijntruc door middel van het gena dige vuur of afschuwelijke tafonomische processen, bent allang weer opgestaan als iets of iemand anders. Ook als je gewoon naar de keuken bent verdwenen om koffie te zetten. Het mag geen Naam hebben, je bent een masker op een stokje in de hand van Anonymus. Je identiteit moge een farce zijn, maar het identiteitsprincipe heeft allang een sprong naar de volgen de ijsschots gemaakt. En natuurlijk is ook Anonymus verraden en opgeofferd, zoals het elke metafysische toevlucht betaamt. Verraden door Ano nymous, de 'hactivists' met hun glimlachende maskers uit V for Vendetta. Zij hebben de naamloze verraden door toch partij te kiezen, met aanvallen op websites en accounts van religieuze organisaties, bedrijven, overheden. De Westboro Baptist Church, binnen het christendom vermoedelijk de meest stuitende sekte, bekend van het woest verstoren van begrafenissen en rouwbij- eenkomsten, verklaarde in 2011 naar aanleiding van een soort oorlogsverklaring door Anonymous, dat God in oorlog was met dit collectief, want 'God Hates Fags and Lousy Hackers Anonymous maakte echter bekend dat zij de oproep tegen deze zieke, maar te onbetekenende sekte niet op haar website had geplaatst. De dader was anoniem. Noten 1Zie ook 'Omtrent Anonymus en andere voorzetten. De juiste verkeerde verbanden (15)', Ballustrada 28(2014)1/2, 95-99; 'Niemand is de man', Bal- lustrada 30(2016)1/2, 21 2. 'Dit tweede oertype sluipt vanuit de achtergrond tevoorschijn, gewoon lijk om het reeds wankelende verhaaluniversum een laatste duwtje te ge ven. jung noemde dit oerfiguur de Schaduw: het onacceptabele in het zelf dat uitgestoten wordt. Over zo'n Schaduw schrijven is zelferkenning met een omweg. Of: door te schrijven over jezelf als iemand anders, leer je jezelf

Ballustrada | 2017 | | pagina 38