op het therapeutische effect hiervan door naar kunst te kijken en ervan te genieten. Je diende dan deze ervaringen te ver vlechten met en toe te passen in je persoonlijke levenssfeer. Het viel mij op dat vele bezoekers of gniffelend of met gefron ste wenkbrauwen de teksten lazen, die op de stickers stonden geschreven. Ik liep langs een aantal schilderijen en noteerde het volgende therapeutische commentaar bij de werken: 'Ik ben nieuwsgierig geel!' 'De psychedelische song Mellow Yellow van de Engelse protest zanger Donovan leidt tot verlossing.' 'Ook supporter van de Belgische voetbalclub Verbroedering Geel?' Misschien nog wel beter klinkend: 'Dit werkt als een gele lap op een stier!' In verwarring verliet ik de tentoonstelling. Ik besloot het schrijven van een recensie hierover even op de lange baan te schuiven en mij te concentreren op een toneelstuk met als titel: Silent Steps. Ik las het programmaboekje door en ik noteerde: 'Licht kan als water tussen de vingers doorstromen. De scheidslijn tussen licht en donker is dun. De menselijke contour, opdoemend uit de mist is onmiddellijk herkenbaar.' Tijdens de uitvoering van het stuk zat ik langdurig in het don ker, luisterend naar het langzaam aanzwellende geluid van de voetstappen van een vrouw, opdoemend uit de mist en gevolgd door een lange solo van eenvoudige passen, die werden bege leid door haar eigen raspende zangstem. De moeizaam uitge sproken woorden, vergezeld van een dansje, vormden de uiting van haar zorg over onze uitgebuite aarde. Mist nam weer bezit van het toneel en de minuten verstreken in trage harmonie met hun diffuse omgeving. Het licht floepte aan, het publiek in verwarring achterlatend. Mijn notitieblok bleef leeg en de krant nam afscheid van mij. Het gesprek met mijn sollicitatiedokter verliep onplezierig. Hij verweet mij een gebrek aan creativiteit, durf en ambitie. "Op deze manier dreigt voor u de bijstand," beet hij mij toe. Ik kon merken dat ik door hem was afgeschreven. Teleurgesteld verliet ik het vertrek en ik liep naar huis. Ik pas-

Ballustrada | 2017 | | pagina 81