SAINT AMOUR OJ <3 Q> (3 O De Ierse zwerfmonnik Amour, altijd onderweg en steeds ver blijvend op eenzame plaatsen, bracht zijn laatste dagen door in de heuvels van de Jura, waar in het gelijknamige Franse depar tement het stadje Saint Amour haar naam misschien aan die heilige ontleent. Ik lunchte er in restaurant Café Francais. Het Belle Epoque interieur had me doen besluiten er binnen te gaan. De maaltijd zou een omweg waard zijn geweest. Het office de tourisme in het kleine centrum ging om twee uur open. Ik informeerde er naar auteur Léon Werth. Op het gezicht van de baliemede werkster verscheen een groot vraagteken. Léon Werth? Een schrijver? Ze had nooit van hem gehoord, laat staan dat ze wist waar de man gewoond had. Toch vond ik er dankzij een folder met plattegrond van de stad een Rue Léon Werth. Ik bedankte de vakantiekracht, die vond dat zij mij meer dank verschuldigd was dan ik haar. De Franse schrijver Léon Werth woonde in Parijs. In juni 1940 sloeg hij op de vlucht voor de naderende Duitsers. Het zou hem door omwegen en oponthoud wegens gebrek aan benzine 33 dagen per auto kosten om zijn buitenhuis in de heuvels buiten Saint Amour te bereiken. Ik kan nauwelijks over het boek pra ten zonder weer de dramatische beelden te zien uit Jeux interdits van René Clément. Die onvergetelijke film uit 1952 met de aandoenlijke Paulette en Michel, die menige leerling van een middelbare school bij vertoning in de klas een brok in de keel bezorgden; óók bij de jongens die zichzelf met grapjes of stoere taal lucht trachtten te geven. Beelden van de chaos in de vast gelopen files op de wegen en de paniek onder de vluchtende Fransen op fietsen, paard-en-wagens, auto's of te voet met hun

Ballustrada | 2017 | | pagina 85