X waarvan ik denk dat het niets met mijn eigen werkelijkheid te maken heeft, en dat analyseert, komt veel meer over mij te weten dan uit zogenaamd autobiografische teksten. In de zo genaamde verbeeldingen zit alles waarvan ik, terwijl ik het opschreef, niet wist dat ik het kwijt wou. Pas na jaren herken ik veel verborgen werkelijkheid van vroeger in mijn werk. Zoals in Het woud der verwachting'? Bijvoorbeeld. Ja, in dat boek dat uit een volkomen naïeve Lust zu fabulieren geschreven is, daar zit alles in, alle problemen en complexen van mijn leven tot op dat moment. Ik vind ze er nu levensgroot in terug. Maar dat is niet van belang voor het boek. Van belang is de kracht van de emotie die me voortdreef, die me tot schrijven bracht. UJ het huis wordt bewaakt overdag smeedt licht schel de ramen dicht nog voor de avond zijn de luiken hard tegen elkaar geslagen het hout tegen de wilde tocht van nachtwolken geraas van beslagen hoeven dat verstilt onder de gaslamp een melkbleek suizen de sluimerende gordel van stemmen die zich alleen veilig voelen in de kring UJ het huis weet van opgeslagen geheimen een vochtige stilte wijkt over de drempel door de nacht opgeslokt het stommelen over de trap naar de slaapkamer waar een kleine lichtschaal het plafond verlicht en niets dan een vale ondergrond overlaat het bed dat met oude bedreiging kraakt het huis wordt bewaakt dag en nacht geen spel over het granieten aanrecht toegesneden op eigen behoud het huis zal zijn bezit niet opgeven zoals de aardappelschillen in de zinken emmer het zal de trage slag van de klok W in de kast blijven geloven 01 tot een dood als vanzelfsprekend op de rieten stoelzitting plaats heeft genomen. 00 01 •M

Ballustrada | 2019 | | pagina 42