beeld van het bestaan. Het is helemaal niet nodig dat je dat ook nog op een meer geijkte manier doet, of als politiek statement. Dat moeten anderen maar doen - het veroudert ook zo vlug. Het komt en passant toch wel bij mij voor. Ik denk aan de ver halen die in Tot in de verste hoeken staan. Het eerste verhaal speelt zich af in Aix-en-Provence. Het gaat over de in september '39 gevluchte Duitsers die meteen in een kamp werden gestopt toen de oorlog echt uitbrak. Een ander verhaal gaat over de bevrijding en wat er gebeurde toen een vrouw kaal werd ge schoren of een hakenkruis op haar hoofd werd geschilderd. de wereldleraren ze spreken tot ons met dwingende stem wees jezelf leef in het heden maar hoe ik ook mijn best doe ik blijf afgeleid steeds meander ik uit nu eens raak ik verstrikt in de octopusarmen van een onuitroeibaar vroeger dan weer dobber ik de woeste zee op van een oeverloze toekomst (O TT het nu: een ster in het glas die naar alle kanten voortbreekt het ik: een pelgrimage naar vele steden waar niemand ooit arriveert g; laat anderen zoeken GJ ik begin er niet meer aan en verspreid mij in vrede Noten 1. In: Hans Renders: Barbarber 1958-1971, p. 5. G. Bron, H.|. Marsman en G. Stigter waren jeugdvrienden en zaten op dezelfde school. 2. Met dank aan René Huyghe: Dialogue avec Ie visible. 3. K. Schippers: Eb (1992), p. 132. 4. Die ervaring en wat er in de oorlog aan vooraf ging heeft Schippers gememoreerd in De bevrijding van het Stedelijk, een kinderboek geïllustreerd door Daan Remmerts de Vries (2015). Aangehaalde werken Eerste indrukken. De memoires van een driejarige (roman) - 1979 Het witte schoolbord (novelle) - 1989 Stil maar (verhalen en beschouwingen) - 2007 De hoedenwinkel (roman) - 2008 Tot in de verste hoeken (verhalen) - 2016 %Si I/) Q> naar de smetteloze kern

Ballustrada | 2019 | | pagina 24