LAAGLANDSE POËZIE spoedig mogelijk te komen. Hij was de houten treden opge sprongen van het eindeloze trappenhuis, had de eerste de beste gele jas aangesproken alles gereed te maken voor overleg. Geen van de aanwezigen had een woord gezegd voor het overleg begon. Er barstte een discussie los zoals de aarde barst voor de lava eruit stroomt, in verhitte rode scheuren. Er was een groep die opperde dat het bewijs zo kwaad nog niet was en dat de agnos tische theorie van het instituut adaptief genoeg zou moeten zijn om het bewijs in te passen. Een andere groep bracht naar voren dat er theorieën zijn die er erger aan toe waren, stuitend op fundamentele verschillen of hardnekkige anomalieën. Maar het waren slechts de jonge honden die zo boud en onbezonnen hun gedachten naar voren brachten. De rest wist hoe laat het was. Het bewijs was voor ieder insti tuut en voor iedere theorie als twee handen om een keel. Zelfs monotheïstische theorieën kenden grote problemen met het wetenschappelijke godsbewijs. Alle interpretaties van het be staan van het heelal, scheppingsverhalen, wonderen, het ble ken zeepbellen voor een prikkende vinger. Benaderingen als eso terie, astrologie, antroposofie kraakten onder de wetenschappe lijkheid van het bewijs. Verdedigers van een hard determi nisme, vaak neuropsychologisch onderbouwd, moesten hun verlies nemen. Weliswaar had de mens geen vrije wil - of zoge zegd bezat de mens geen enkele vrijheid, laat staan een wil -, het wetenschappelijk fundament van het godsbewijs was van een andere orde. Een orde waarin hyper-revolutionaire hersen scans gelijk konden worden getrokken met aderlatingen of een geocentrisch wereldbeeld. De man uit de binnentuin keek nog eens op naar het tafereel voor hem, zag de adrenaline wegvloeien, zag moede ogen, hol le vuisten voor gapende monden, zag een uitgeputte mens, een uitgemergelde mens een ezel dragen. Niet alleen zijn instituut had met het godsbewijs een groot deel aan zeggingskracht ver loren, niet alleen de andere instituten en theorieën hadden ge faald; de mens had gefaald. Eigenhandig, met het ongekende rationele vermogen waarmee hij begiftigd is, had de mens het bestaan van God op de voor hem meest kenmerkende wijze, onomstotelijk en wetenschappelijk bewezen. Eigenhandig had de mens zichzelf om zeep geholpen. Aflevering 25: De Limburgen Samenstelling: Bert Bevers Rod Summers plantte in april 2006 de Limburgse vlag op de top van Sandfell, de 743 meter hoge berg in het oosten van IJsland. De foto is gemaakt door Liz Summers en geeft 1 van de 10 performances weer uit de serie 'The Reunification of Limburg'.

Ballustrada | 2019 | | pagina 26