l^liÉÉÉËÈÉ^^ÉM»*^ PLASSEN OP HET GRAF VAN KONING BORGES 0> fi De Chileense schrijver Eduardo Labarca wekte in 2010 woede in Argentinië met een foto waarop hij leek te urineren op het graf van Jorge Luis Borges (1899-1986). Dat getuigde van 'een slechte smaak' en was 'schennis', foeterde de Argentijnse minister van 0} cultuur Jorge Coscia, 'want je wint niets met urineren op een E graftombe'. Maar volgens Labarca was het plassen op die tombe gewoon een legitieme artistieke daad, die je het beste kon be- grijpen door zijn boek The Enigma of Modules te lezen. Boven dien deed hij maar alsof, want in werkelijkheid goot hij ge- 2 woon water uit een fles over het graftuintje. 0 'Ik ben niet iemand die zomaar rondgaat om op grafstenen te E plassen,' vertelde de schrijver tegen de Guardian.l 'De omslag van het boek hangt samen met de inhoud.' Labarca was ver bannen onder het regiem van Pinochet en nam het Borges kwalijk dat deze als oude, bijna blinde man de dictator ont moette en verrukt over hem sprak in de tijd dat deze bezig was met moorden. Maar volgens zijn biograaf Edwin Williamson kwam hij tegen het einde van zijn leven hierover tot inzicht.2 Borges ligt begraven in Genève op het Cimetière de Plainpalais, bijgenaamd Cimetière des Rois, graf nummer 735. Hoewel som migen denken dat deze Begraafplaats van de Koningen zijn bij naam dankt aan de beroemdheden die er liggen, is de naam af komstig van het nabijgelegen schietterrein van de Compagnie de TArquebuse waar elk jaar de titel koning wordt verleend aan de beste schutter. Borges rust er tussen kunstenaars, professoren en politici zoals Robert Musil, componist Frank MartinJean Piaget, Calvijn, de Hoge Commissaris voor de Mensenrechten van de VN Sérgio Vieira de Mello, en Sofie, het drie maanden oude doch- qq tertje van Dostojevski. Maar ook de prostituee en actievoerster Grisélidis Réal heeft er een plek gekregen - op de begraafplaats

Ballustrada | 2019 | | pagina 43