den. 'Al bij de eerste avondronde moet het duidelijk zijn ge worden dat door de duisternis de snelheid van de voortjagende groep, een snelheid die door het donker nog werd geaccen tueerd, de ontwikkeling van de strijd vanaf de trottoirs met meer te volgen was'. Om de exclusiviteit van de sportmanife statie te vergroten worden de avond- en nachtkoersen, ter voor koming van protesten van de wielrenners en pers, op eigen lan derijen van kapitaalkrachtige leden verreden, door een groep zelf ingehuurde renners. De gokinzetten voor de prijs van de Zwarte Trui zijn enorm. De organisatie groeit uit tot een ver maakscentrum voor de heel rijken, met connecties naar de onderwereld. Het verlangen naar een nieuwe sportieve uit daging neemt weer toe. Besloten wordt niet meer in bedrijf zijnde Belgische en Noord-Franse mijnen aan elkaar te verbin den voor de Ronde van het Carboon. Hierdoor zijn opnieuw opwinding en exclusieve beslotenheid gewaarborgd. Bij de ope ning door koningin Fabiola raakt zij echter achter een defecte luchtsluis verloren. Deze knik in de megalomane onderneming is aanleiding tot veel raadsels en verdenkingen en het einde van de al wankelende Zwarte Trui. Zwerven Wanneer je met vakantie aangewezen bent op het openbaar vervoer in een land, waar loketten vaker dicht zijn dan open, de spoorwegen onbegrijpelijk, is reizen een valluik. 'Alles is daar afhankelijk van het toeval, duistere beweegredenen, ge volgen zonder verklaarbare oorzaken, en het goede of het slechte humeur van betrokkenen. Een inspannend duivelsspel (Donker Spanje In zijn jonge jaren compenseert hij zijn magere inkomsten met de kunst van het liften. Met de linkerduim bewegend, op en neer voor de borst, in plaats van het nonchalante wegwerp gebaar op rechts. De 'engelse duim' brengt hem onverwacht op een gewenste, of ook ongewenste plaats. Zoals de keer dat een avond snel valt ergens in Noord-Frankrijk en de lift met een Citroen eindigt met een lekke band. Daar het reservewiel ook lek is gaat hij op pad met een band, liftend naar een nacht garage, die er niet blijkt te zijn. Het alleen manoeuvreren in de avond met een autowiel leidt tot misverstanden en insluiting op een politiebureau. In België fietsen op smalle fietspaden met weinig bepakking, om de heuvels en stadjes in het buurland te leren kennen kan een boeiende onderneming zijn, maar wordt vaak geremd door pech. Het verstorven front van de Eerste Wereldoorlog, overdag netjes aangeharkt, waar weinig roestgekoekte scherven van wa pens meer aanwezig zijn, kan in het duister vol donkere gaten zijn. De schrijver verdwijnt met fiets en al in een zwarte ring gracht van een kasteel. De zware zuigende modder biedt geen houvast. Met een moed der wanhoop weet hij, min of meer als een baron van Münchhausen, zich met een sprong krabbelend op de steile oever te werken, zodat hij niet een nagekomen slachtoffer van de grote strijd wordt. Waardering Andere Nederlandse auteurs, zoals Alfred Kossmann, waren aangenaam getroffen door stilering, onderkoelde humor en de somber getinte gebeurtenissen, 'in een sterke onderstroom van diepe en onversneden melancholie' (K. Schippers). Komrij sig naleerde 'een hoop ijzig geouwehoer er gebeurt bij den Uyl genoeg, ook al gebeurt er niets.' En Bernlef maakte een terechte verwijzing naar Roald Dahl en 'een vleugje (vrolijke) Kafka'. Frank van Dijl schreef in een recensie van Het landschap der levenden (1984) in de Volkskrant van 10 november 2018 dat Den Uyl zich waarschijnlijk stoorde aan zijn reputatie als auteur van tragikomische reisverhalen, waarbij de nadruk meer op het komische dan op het tragische was komen te liggen. 'En dat terwijl Den Uyls reisdrang toch verdacht veel weg heeft van escapisme.'

Ballustrada | 2019 | | pagina 52