62 VKEDE OORLOG. middel weer onvoldoendemaar dit streven heeft toch veel goeds voortgebragt; in zoover het menige gewelddadigheid heeft voorkomen diezonder het belang dat men toen meende te hebben om den kleinsten Staat tegen den magtigsten te bescher men gewis ware gepleegd. De verdeeling van Po len stuitte den invloed, diende staatkunde waaraan het denkbeeld van een équilibre ten grondslag lag, langen tijd had uitgeoefend. Toen volgde er eene oor logzuchtige politiek, die het krachtigst werd door gezet door Napoleon wien het om oen veldslag te winnen voldoende was tot zijn leger te zeggen Soldats du haut de ces piramides quarante siècles „vous contemplent." in het voorbijgaan gezegd, eene dier vele uitdrukkingenwelke de geschiedenis op- teekent en do menschen des te meer bewonderen naarmate ze letterlijk niets beteekenen. Die staat kunde maakte plaats v oor het beginsel van het god delijk regt, volgens hetwelk de vorsten hunne troo- nen alleen te danken hebben aan de genade van het Opperwezen. Van alle middelen waardoor men den oorlog hoopte te voorkomen, heeft er geen zooveel kwaad gesticht als dat, hetwelk in dat beginsel zijne kracht moest vinden al ware het alleen omdat het bijna alle rijken tot militaire staten verhief. liet werd even als de vorige te ligt bevonden en op dien grond verlaten, maar de legers, die het in het leven had geroepenwerden ongelukkigerwijze behouden en moeten ook nu nog strekken om, zoo men zegt, de onafhankelijkheid der Staten te verzekeren. Een sterk bewijs voor de vroegtijdige en krach-

Cadsandria | 1855 | | pagina 102