VREDE OORLOG. 65 te Frankfort gehoudenniet volgen. De uitkomsten van die bijeenkomsten zijn bekend uit de verslagen, daarvan in der tijd door de dagbladen medegedeeld. Liever werp ik een blik op den staat en de gevol gen van vrede en'oorlog, en op de middelen, die den laatsten kunnen verhoeden. De redenen, die meer onmiddelijk voor een al- gemeenen vrede pleiten, zijn van tweeledigen aard; zij zijn ontleend öf aan do nadeelen van den oorlog of aan de voordeelen van den vrede zelve. De nadeelen van den oorlogKent gij zowaarde lezers? Zij zijn verschrikkelijk. Of zult gij ze bil lijken, omdat de oorlog soms wel eens iets goeds heeft teweeg gcbragt? Maar er is immers niets zóó slecht of het heeft ten minste éóne goede zijde. Een moord kan soms groot nut stichten, maar is hij daarom aan te prijzen Gewis niet. Ik ontken dan ook geenszins de enkele voordeelen die nu en dan door den oorlog zijn aangebragtmaar betreur het, dat zij in eone zoo bitter teleurstellende verhouding staan tegen over de nadeelendie hij ten allen tijde heeft veroorzaakt en uit zijn aard steeds moet teweeg brengen. De vruchtbare akkersüie de hoop der landlieden waren en ons onze levensbehoeften zou den aanbrengenworden verwoestwat kunst en nijverheid met veel moeite en nog meer kosten van vrije steden hadden weten te makenwordt vernield door do ligtzinnige hand der slechting. De volken verarmen en worden, als waren zij nog niet onge- ikkig genoeg door den oorlog zeivensoms daar- nboven door hongersnood, of door eene alles weg-

Cadsandria | 1855 | | pagina 105