VREDE OORLOG. 71 zoo vele staten, herleeft en verspreidt weêr alom welvaart en vooruitgang. Kunsten en wetenschap pen worden met eene ongekende inspanning bewerkt, verrijkt en steeds naar hooger standpunt gedreven. De staten herademen en kunnen zich weder onge deerd aan de ontwikkeling van alle bronnen van be staan toewijden. De wetgevers vermogen weêr hunne krachten te wijden aan de daarstelling van wijze wetten die de volken beter en gelukkig kunnen ma ken. Ook de zedelijke voordeelen van den vrede zijn onberekenbaar. Terwijl in oorlogstijd het hart on verschillig wordt en eene dagelijksche aanschouwing van alle misdaden elke kiem van ondeugd doet ont wikkelen om zich later ook in de handelingen te openbaren, wordt in vredestijd het gevoel voor het goede en schoone opgewekt, de deugd geprezen en aanbevolen en de zedekunde beleden en toegepast. In één woord alleen in den tijd van vrede is alle degelijke vooruitgang denkbaar, en alle ontwikkeling van bronnen van welvaart op het materieel en van 's menschen goede hoedanigheden op het moreel gebied mogelijk. Na deze korte maar ik hoop ware schets van de voordeelen van den vrede en de nadeelen van den oorlog, moet ik nog een oogenblik stilstaan bij de oorzaken, die den laatsten veelal berokkenen. Hijdie zich de geschiedenis van de geheele we reld wil herinnerenzal mij gemoedelijk toegeven dat de oorzaken vooral van de oorlogen uit de oude, maar ook van die der latere tijdenop zeer enkele uitzonderingen naaan even dwaze als nietige 1 ede-

Cadsandria | 1855 | | pagina 111