/4fc VREDE OORLOG. de menschelijke driften hebben voortgebragtaan de orde van den dag zijn en eene voor ondermijning bevrijde, geleidelijke vooruitgang en ontwikkeling ge"- heel ondenkbaar wordt. Daar nu moord met voor bedachten rade gepleegd, de ergerlijkste misdaad is, waaraan een individu zich kan schuldig maken, zoo is de staatkundige moord of de oorlog het grootste wanbedrijf, dat eene regering kan begaan. Doch ik keer terug tot mijn eigenlijk onderwerp om ten slotte de middelen na te gaan, die kunnen aangewend wor den om der wereld een zoo veel mogelijk duurzamen vrede te verzekeren. Meermalen en te regt is het opgemerkt en be wezen, dat het eene der meest schadelijke dwalin gen is, den oorlog te beschouwen als het onvermij delijk gevolg der verdeeling van het menschdom in staten of rijken. In de geschiedenis van het men- schelijk geslacht zijn gelukkig tijdperken te over, die de juistheid van dit beweren overtuigend kun nen staven. Op dien grond dusis het voortdurend bestaan van den oorlog geenë noodzakelijkheid. Mijne meening omtrent de mogelijkheid eener geheele ver banning van den oorlog, komt hoofdzakelijk neder op de volgende beschouwing. Eene eerste vraag isof het kwaad zit in de oor zaakdan wol in het gevolg? Kunnen de oorzaken van den oorlog worden weggenomen men zal te ge lijk dien schrik der moeders voorkomen. Zoo die oorzaken van zoodanigen aard zijn, dat zij steeds zullen blijven bestaanis het dan ook mogelijk daaraan eene andere oplossing te geven dan door

Cadsandria | 1855 | | pagina 114