VREDE OORLOG. middel van den oorlog, met bereiking evenwel van hetzelfde doel? Ik heb vroeger aangegeven, dat die oorzaken meestal moeten worden toegeschreven aan verkeerde hartstogten der menschenen de on dervinding bewijst, dat deze niet alleen voor ver betering vatbaar zijn, maar zich zelfs verbeter hebben, naarmate de beschaving toenam en edeler gewaarwordingen de plaats innamen van woeste driften. Daarom geloof ik dat een onderzoek naar eene andere oplossing bijna onmogelijk iswant het kwaad is dunkt mij gelegen in de oorzaken; kmc Mae lacrymae. Om deze reden ben ik dan ook van meening dat men, om tot een algemeenen vrede te kunnen geraken, zijne toevlugt moet ne men tot al die middelen, die gemelde oorzaken kunnen wegnemen. Welke middelen mijns inziens daartoe kunnen leiden, zal ik opgeven, na eene korte beschouwing van de meer materiële midde len, die door de vrienden van den vrede zijn aan bevolen. De veroordeeling van den oorlog maakt den grond slag hunner vereeniging uit. Deze stelregeldien zij aankleven als het krachtigst bewijsdat hun stre ven niet ijdel kan zijn, wordt hun algemeen toegege ven, want hunne antagonisten erkennen zeiven dc voor- deelen van den vrede en kanten zich slechts tegen de middelen aan, langs welke men den oorlog wil voor komen. Het heilig doel der vereeniging is dus er kend en dit zegt reeds veel, want waar men alleen over de middelen verschilt, om tot een algemeen ge- wenscht doel te geraken, bestaat er zeker grond om te

Cadsandria | 1855 | | pagina 115