VltlSDE OOKLOG. hopen, dat men eindelijk in zijne pogingen zal slagen. Van de middelen, die men heeft aangegeven, is met den meesten aandrang aanbevolen, eene alge- meene ontwapening der staten. Men vond het er gerlijk dat zoo vele schatten werden prijs gegeven om iets in stand te houden, dat met het volste regt een gruwel der maatschappij genoemd kan worden. JCtor Hugo zeide in zijne openingsrede van het wede-congres te Parijs: Meer dan 120,000 mil- hoen zijn door de onderscheidene Europesche Staten gedurende de laatste dertig jaren, uitgegeven tot' instandhouding van den voet van oorlog in vredes tijden waartoe heeft dit geleid? Wanneer slechts de helft daarvan ware besteed tot vruchtbaarmakin- van den grond, tot droogmaking der moerassen, to°t aanmoediging van den akkerbouw, tot aanlegging van kanalen, wegen, spoorwegen, scholen, inrigtin- gen van opvoeding, kortom tot menschlievende doel einden in christelijken zin, hoe geheel anders ware dan Europa's toestand op den huidigen oogenblik En Emile de Girardin stelde dat jaarlijks meer dan een derde der staatsbudgetten werd verslonden door de behoeften van land- en zeemagt. Gewis ware de ontwapening eene heilzame zaak, al zou zij ook niet regtstreeks leiden tot eene afschaffing van den oorlog, maar deze slechts zeer gedeeltelijk bevor deren. Het heter gebruik dat men van deze gel den zou kunnen maken, is op zich-zelve eene vol doende reden om ze wenschelijk te achten maar met al wat wenschelijk is, is uitvoerbaar, en met het oog op de tegenwoordige gesteldheid van Europa,

Cadsandria | 1855 | | pagina 116