OU VREDE OORLOG. len de oorzaken van den oorlog wegnemen en mitsdien ook het gevolg, want het denkbeeld eener vreedzame organisatie der maatschappij is geene utopie. De be ginselen van godsdienst, rede en mensehelijkheid ver zetten zich tegen deze meening met zoo veel kracht, dat zij - wanneer dan ook - ten laatste moeten ze gevieren. Om dit verheven doel te bevorderenmoet het streven naar den vrede geplaatst worden onder mt bestuur en de bescherming der openbare mee- nmg, die, volgens Pascal, de koningin der wereld >s. Laat het denkbeeld van vrede meer algemeen en vooreen ieder helder worden, en de geest van elk redelijk wezen en het welgeplaatst hart van ieder sterveling zullen zijne verwezenlijking bevorderen. De algemeene en onbekrompen beginselen van gods- dienst, humaniteit en rede, drijfveren zoo inherent aan ons wezen, moeten zich tot wetenschap verhef fen en door elk verstandig mensch worden beleden. an eerst zal eigenlijk het ware oogenblik gekomen zijn om praktische middelen tot duurzame handha ving van den vrede aan te wenden, maar dan ook zullen zij afdoende gevolgen hebben. Wil men den mensch den vrede doen huldigen, men make hem wars van het denkbeeld van oorlog; men geve der dichtkunst edeler rigting dan om krijgsovermoed te bezingen en te vereeuwigen; men verwijdere van volgende geslachtenliederen als Rule Brittannia la Marseillaise enz.; in één woord, men make den mensch menschelijker. Men denke daarom niet, dat ik onverschillig ben voor moedeene edele fierheid lichaamsbewegingen en welke andere hoedanigheden'

Cadsandria | 1855 | | pagina 120