94 VERTALING VAN DE INLEIDING der redendes regts en des instinctsgegraveerd in en bekend bij alle menschendie de deugd hoogachten aan- druischtdan is het noodig elk te waarschuwen. Wanneer men het natuurlijk regt loochent, de voor schriften van den heiligsten godsdienst verkeert ter voeding van heersch- en hebzucht, en deze wanbe drijven verdedigers vinden, dan worden de zaken van eenen ernstigen aard. Indien den verdediger van Filips' gedrag de ge schiedenis bekend is, dan weet hij, dat die vorst, onze voorregten bezworen had en dezelve heeft ver kracht, waardoor dan ook, volgens een uitdrukke lijk artikel, onze verpligting jegens hem ophield. Weet gemelde verdediger dit niet, hij ga dan heen en beoefene beter 's lands geschiedenissen. Doch welligt meent hij dat de Paus de magt had Filips van zijne verbindtenis te ontslaan zoo als zijne Hei ligheid ook werkelijk deedwij willen over dat ge voelen niet twisten; slechts verzoeken wij te mogen volhouden, dat, wijl de band striktelijk onderling was wijbij het ontslag van Filips ook het onze kregen. Wat er nu verder tegen ons ondernomen werd met aanranding van goed en leven daartegen hadden wij het regt ons te verzettenja zelfs onbe paald meer regt dan Hendrik van Kastilië, de voor zaat van Filips, bezat om zijnen broeder Pedro te onttroonen en met eigen hand te vermoorden. Indien gemelde verdediger de geschiedenis kent en zich dezelve wil herinneren, dan weet hij, dat Fi lips of bij gebrek aan staatkundeof aan volks kennis duizenden onzer landgenooten noodzaakte het <0>

Cadsandria | 1855 | | pagina 134