104 HET EILANDJE KOEZAND. domeinen raadplegendan vinden we daarin telken jare verantwoord eene som van 45 schellingen rente, geheven wordende op een polder in het eiland Wul pen die Coezand wordt geheetenen 90 gemeten schotbaar land bevatte. Deze polder hoorde toe aan de geestelijken van het gravinne-hospitaal of gods huis te Rijssel religieulx de Vhospital contesse d Lilleen wij twijfelen geen oogenblikof men heeft onder dezen polder het zoogenaamde eilandje Koezand te verstaan. Welligt zal men tegenwerpen dat hier sprake is van een polder, en niet van een eiland; doch men bedenke dat van Vaeunewijck zelf aarzelt tusschen den naam eiland en dien van schorre een ongelijk grooter verschil in beteekenisen ten andere dat do polder op een eiland lagen zeer wel als een op zich zelf staand geheeldoor dijken rond om afgesloten kan bestaan hebben nadat het groo- tere deel van Wulpen reeds in de golven was ver dwenen. Doch we mogen noch willen ons verder op het veld der gissingen, waartoe zich hier zoo'n ruime gelegenheid aanbiedtwagen alleen voegen we er bij dat in de grafelijke domeinrekening van 1580 gemeldt wordtdat de polder Coezand op al lerheiligendag van den jare 1570 is overstroomd. Nemen we nu hierbij in aanmerking, dat de geschied schrijvers ons melden dat toen ook juist het eiland Wulpen is verdronken dan vindt men te meer grond om de ligging van Koezand als één met die van Wulpen te verklaren. Wulpen zelf, eertijds met het groote en beroemde eiland Kadzand, één vast land gevormd hebbende, was reeds vroeger van het-

Cadsandria | 1855 | | pagina 144