maürits' krijgsverrigt. in z.-vlaanderen. 111 ten leermeester verstrekt heeft; gelijk ook de ge tuigenis van den beroemden franschman Aubery dd Maurier in zijne belangwekkende Gedenkschrif tenhem tot eer is, dat „zoo de vader gedurende twintig jaren stof tot onderhoud aan Europa ge- geven heeftde zoon (Maurits) gedurende veer- 53tig jaren meer geruchts gemaakt heeft dan al de „gekroonde hoofden te zamen." De landstreek, thans onder den naam van Zeeuwsch-Vlaanderen be kend kan inzonderheid van zijne veelvuldige en dappere wapenfeiten getuigenen met hiervan een volledig en aaneengeschakeld overzigt te geven, meenen wij eene niet ongepaste bijdrage voor het Zeeuwsch- Vlacimsche Jaarhoekje te zullen leveren welke voor de beoefenaars van de geschiedenis des vaderlands wel niet veel nieuws behelstmaar die toch, gelijk wij vertrouwen, hare nuttigheid kan hebbenal ware het slechts om daardoor de ver- pligtingen eenigermate in het licht te stellenwelke ons vaderland heeft aan het krijgsbeleid en den hel denmoed des manswiens onwaardeerlijke verdien sten als hoofd der Nederlandsche landmagt, bij sommigen minder naatiwkeurig bekend zijn dan de omstandigheden der teregtstelling van Oldenbarne- veld en de kerkelijke twisten van dien tijd, welke al het glansrijke van die dagen zoo jammerlijk be zwalken. Heeds in 1586 deed Maürits, als een achttien- jarige jongeling, zijne eerste schrede op de militaire loopbaan, en alhoewel toen nog slechts de uitvoer der van Leycester's bevelen kenmerkte die eerste

Cadsandria | 1855 | | pagina 151