IN ZEEUWSCH-VLAANDEUEN. 113 binnen trok. De verbaasde bezetting bood nog wel eenigen tegenstandwelke echter weldra vruchteloos bleek te zijn, zoodat zij deels zich door de vlugt redde, doch grootendeelsnevens den bevelhebber Schoonaauw krijgsgevangen gemaakt werd. In middels ook de omliggende schansen overweldigd heb bende, begreep de prins, dat de vijand niet zoude aarzelen, hem die stad, zoo mogelijk, weder afhan dig te maken, waarom hij deze zijne eerste verove ring door het land rondom onder water te zetten aanvankelijk zoodanig beveiligde, dat Valentijn de Pakdieu, heer van la Mptte, de gouverneur van Grevelingendoor Parma met eene krijgsmagt af gezonden om Axel te hernemen onverrigter zake moest terugkeercn. Toen het den prins nu later bleekdat s lands bestuur geene genoegzame zorg droeg voor het behoud dier stad, kwam hij ten jare 159G in persoon daarop behoorlijk orde stellenen ontwierp vervolgens een planom door nieuwe ves tingwerken haar te versterken, hetwelk den 25 Mei 1599 door de staten-generaal werd goedgekeurd, gelijk hij ook destijds tegen over Philippine, waar uit de Spanjaarden telkens het Land van Axel kwamen ontrusten, het Mauritsfort deed oprigten. En door al deze voorzorgen is Axelonder de god delijke bewaring, niettegenstaande herhaalde vijan delijke ondernemingen, van de Spaansche heerschap pij bevrijd gebleven, van welk gezegend voorregt de Axelaars met erkentelijke gemoederen, in 1686, 17o6, vooral in 1786 en ook in 1836, op eene pleg- tige wijze gedachtenis gevierd hebben.

Cadsandria | 1855 | | pagina 153