114 MAU rits' krijgsverrigtingen Vooral in 1591 werden de wapenen van den jeug digen veldheer met eenen rijken oogst van lauweren bekroonddaar hij in vijf maanden tijds niet minder dan vijf voorname plaatsen vermeesterde. Onder deze was ook Hulstwelke stad hoezeer gedurende vijf jaren van het Spaansche juk verlost geweest zijnde, nu sedert acht jaren daaronder weder had moeten zuchten. Nadat in stilte alle noodige toe bereidselen tot eenen aanslag op die stad gemaakt warenkwam Maurits op den 19 September des genoemden jaars, aan het hoofd van 4000 man in 300 schepen, waaronder 72 voor de ruiterij met al wat tot eene geregelde belegering noodig is, op het on verwachts voor dezelve. Hoezeer die plaats beter versterkt vindende dan hij zich had voorgesteld be stond echter de bezetting op dien tijd uit slechts 250 mandoordien weinig dagen te voren de be velhebber Don Hieronimo Stribany met een groot gedeelte naar Antwerpen was uitgetrokken. Intusschen had de komst van den wakkeren held die kort te voren de meest noordelijk gelegene sterkte van het vaderland voor zijne overwinnende wapenen deed bukken eenen ongemeenen schrik verwekt, zoodat de omliggende forten weldra in zijne magt vielen. Nadat vervolgens de dijk bij Calloo door gestoken was om het ontzet uit Antwerpen te ver hinderen en 's prinsen ruiterbenden onderwijl het gansche omliggende landtot vóór -de poorten van Gentafliepen en uitplunderdenliet Maurits in den nacht, op 200 passen van de stad, de batte rijen opwerpen. Maar het ontbrak den belegerden

Cadsandria | 1855 | | pagina 154