IN ZEEUWSCH-VLA ANDEREN. 119 van graaf Ernst van Nassau s)mogeop zich zelve beschouwd, niet zeer gewigtig zijnzij staat even wel in verband met en herinnert ons den merk- waardigen togt van Maurits naar Vlaanderen, bij welke gelegenheid hij den 2 Julij 1600, den slag bij Nieuwpoort op den aartshertog Albertus winnen mogt, en die wel de meest schitterende zegepraal wasdoor den roemruclitigen prins tot nog toe behaald. En zoo naderen wij tot het jaar 1604toen onze held nog eenmaal, en nu voor het laatst, in deze landstreek, thans als Zeeuwscli-Vlaanderen bekend, eene belangrijke proef van zijne dapperheid gaf. Reeds op den 11 September 1599 had de onderne mende Fred er ik Spinola zes zwaar gewapende ga- leijen te Sluis-binnengebragt, welke vijandelijke magt aldaar, vooral voor de Zeeuwen, zeer gevaarlijk was. Die stad toch, was daardoor een tweede Duinkerke geworden, dewijl deze galeijen menigwerf de koop vaardijschepen en andere vaartuigen verrastenaan vielen en beroofdenzoo zelfsdat zij Maurits met zijn ingescheept leger, op den 31 Julij 1600, uit Vlaanderen naar Middelburg stevenendein groot gevaar bragten, waaruit e®e hevige onweêrsvlaag hem evenwel redde. Zij beletten ofverhindeïden ook niet weinig de pogingen men beraamde om Ostende, hetwelk gedurende '3 jaren en 80 da^(fli (5 Julij 1601—20 September 1604), door. de .Span jaarden belegerd is geworden te ontzetten. Toen nu de Zeeuwen den 26 Mei 1603 op de Spilansche ga leijen eene luisterrijke overwinning behaald hadden,

Cadsandria | 1855 | | pagina 159