122 MAUUITS' KRlJGSVEKIilGTINGEN veldheer alle middelen in het werk steldeom Sluis voor den Spanjaard te redden; hoezeer hij liet den belegeraars door zijne herhaalde aanvallen zeer moeijelijk maakte, en zelfs eenmaal 's prinsen neef, schoonbroeder en boezemvriendden dapperen graaf Willem Lodewijk van Nassau 10in een beden kelijk gevaar gcbragt had, mogt hom echter zijn plan niet gelukken daar Maukits hem op den 16 Augustus met schimp en schande deed afdruipen. Het gevolg hiervan was, dat Sluis, door hongers nood tot liet uiterste gebragt, zich op den 19 Au gustus bij verdrag aan onzen held overgaf, waarop de bezetting den volgenden dag uittrokterwijl een groote buit, vooral van 70 stukken geschutsbe haald werd, en de 10 galeijen, welke tevens in han den vielenzeker onder de voordoelen der overwin ning mogen gerangschikt worden. 's Lands statendie voor alsnog het hooge belang dezer verovering niet zoo goed inzagen als Maurits drongen nu bij dezen er met hoogen ernst op aan dat hij dadelijk op Ostende zou aanrukken, en hoe ook de prins met kracht van redenen, de staten tot andere gedachten poogde te brengenniets mogt helpen; tot het ontzet werd besloten, en de gehoor zame veldheer bragt daartoe alles in gereedheid. Dan nog eer dit besluit ten uitvoer kon gebragt worden ging Ostendede nu krachtig doorgezette belege ring van SpinOLA, niet langer kunnende wederstaan, reeds op den 20 September bij verdrag aan den vijand over. Zoo was dan nu wel het ver afgelegene Ostende

Cadsandria | 1855 | | pagina 162