IN ZEE UWSCH-VLAANDEREN. 123 hetwelk echter bij de bemagtiging meer eenen puin hoop dan eene vesting geleek, en waaraan de Span jaarden voor het minst 80000 menschen hadden opgeofferdvoor ons gemeenebest verlorenmaar dit verlies was evenwel ruimschoots door het bezit van Sluis vergoed. Een voornaam gedeelte van Vlaanderen toch was nu in onze magt gekomen waarbij wij geheel meester werden van de monden der Schelde, en ons jeugdig gemeenebest, thans grondgebied op den vijand veroverd hebbende, kon nu in die oorden, welke om derzelver ligging bij zonder belangrijk waren, zijne overwinningen allengs uitbreiden en alzoo vasten voet in Vlaanderen hou den. De dringende vertoogen van den prinsreeds op den 27 Augustusen dus weinig dagen na de herovering van Sluis, aan de staten gedaan, om niet alleen die vesting te versterken, maar ook eenige forten in de omstreken te doen oprigtenten einde deze landstreek tegen 's vijanas ondernemingen te verzekerenvondenhoezeer niet dan bij herhaalden aandrang, eindelijk gehoor. De staten bewilligden bij hunne besluiten van den 20 en 22 September daaraanvolgende in 's prinsen verlangen, en het is aan de destijds opgerigte fortificatiën, waaruit het tegenwoordige dorpje Retranchement ook deels ontstaan isals gepaste middelen van voorzorg te dankendat het tegenwoordige Zeeuwsch-Vlaan- deren een deel en voormuur van ons vaderland ge bleven is, in spijt van de telkens herhaalde, maar ook even zoo dikwijls gelukkig verijdelde of kloek moedig afgeweerde aanvallen der Spanjaarden, die,

Cadsandria | 1855 | | pagina 163