IN ZEEUWSCH-VLA ANDEREN. 125 in de hand zijn voorgegaanom vrijheid en geweten tegen dwang en overheersching te beschermen, de hulde toebrengen eener dankbare nagedachtenis? Overtuigd, gelijk wij zijn, dat het huis van Oranje- Nassau, in Gods hand, een middel geweest is voor Neêrlands behoud en welvaart, beamen wij het dan ook ten volle, dat Nederland en Oranje één zijn: God geve, dat zij dat blijven ten eeuwigen dage! AANTEEKENINGEN. De, Moffeschans. Deze schans was in November 1583 door graaf Filips van Ilohenlohe, op 1 uur afstands zuidoost van Neuzen, tegen de Spanjaarden aangelegd. Nog geen 10 jaren later werd zij in eene buitenplaats veranderd, welke, den zelfden naam dragendein het begin der XVII. eeuwtoen zij een eigendom was van den heer Johan Serlippius burgemees ter van Neuzenbezongen werd door Ds. Petbus IIondius diete Vlissingen geborenvan 1606 tot aan zijnen dood in 1621de hervormde gemeente te Neuzen als predikant bediend,, en zich als dichter eu kruidkenner vermaard gemaakt heeft. Ter plaatsewaar dit buitengoed lagziet men thans eene boerenhofstede, welke nog den naam van Schans voert, en waarvan het huis zich door eenen bijzonderen vorm onderscheidt. 2) De Moerschans. Deze schans lag in Hulster-Ambacht op het grondgebied der tegenwoordige gemeente Graauw- en Langendamaan de linie van verdedigingtusschen de vesting Hulst en het fort Zandberg' en is door alle tijden heen als een allerbelangrijkst punt tot dekking van Hulst beschouwd ge worden hetgeen trouwens in de jaren 1596, 1640, 1645 en

Cadsandria | 1855 | | pagina 165