126 MAURITS' KRIJGSVERRIGTINGEN 1747, gebleken is. Na 1794- is de Moerschans met de overige tot Hulst behoorende forten en schansen van lieverlede ver vallen, en zijn de militaire gebouwendaarin bestaan hebbende, na verloop van tijd voor afbraak verkocht. Thans nog is de plaats, waar die schans lag, duidelijk kenbaaren van dit punt is gedurende de Belgische onlusten almede partij getrokken om tegen overrompeling des vijands aan dien kant te waken. 3) Ernst Casimir, graaf van Nassau, is "den 22 December 1573 te Dillenburg geboren. Hij was een zoon van Jan den Oudende broeder van prins Willem I. In de plaats van zijnen oudsten broeder, Willem Bodewijk, werd hij den 3 Augustus 1620 tot stadhouder van Vriesland aangesteld, en bekwam in 1625 ook die waardigheid over Groningen en Drenthe. In staatszaken werden hem belangrijke zendingen opgedragen en in krijgsverrigtingenveldslagen en belegeringenwas hij beroemd wegens heldenmoed en beleid. In het beleg van Roer- monde liet hij het leven, op den 2 Junij 1632. 4) liet Zwarte Gat. Dit was voormaals een vaarwater en eene uitwatering tusschen het land van Breskens en dat van Cadzand, door hetwelk het Zwin zich ook in de Noordzee ont lastte, en daarvan oudtijds de voornaamste, zoo niet de eenigc mond geweest is. Kort nadat prins Maurits in 1604 met zijne schepen daar nog ingevaren washeeft men begonnen hetzelve stukswijze te bedijkentot dat het omstreeks 1623 met de ber dijking van den Zwarten-poldergeheel gesloten is geworden. 5) Deze drie schansen lagen omstreeks ter plaats, waar de prins vervolgens nog eene nieuwe verschansing aanlegde, welke de grondslag geworden is van het tegenwoordige dorpje Re- tranchement. 6) Coxy. Deze schans lag ter plaats van de vroeger daar aanwezige sterkte van denzelfden naam, tusschen Sluis en Oost burg, en herinnerde door hare benaming een oud leengoed, hetwelk, met de overige gronden van het Aardenburger-Am-

Cadsandria | 1855 | | pagina 166