128 MAURITS* KRIJGS VERRIGTINGEN Oostburg zclvcn den 10 April 1673, reeds weder door den staat ter slechting verkocht zijn. i0) Willem Lodewijk, graaf van Nassau, is den 13 Maart 1560 geboren. Hij was de oudste zoon van Jan den Ouden, den broeder van prins Willem I. In 1584 tot stadhouder van Vriesland aangesteld, bekwam hij in 1594 ook die waardigheid over Groningen en Drenthe. Niet alleen als staatsman, maar ook als heldhaftig krijgsman, heeft hij zich hoogst verpligt ge maakt. In 1587 huwde hij prinses Anna, de dochter van zij nen oom, prins Willem I, en de eigene zuster van Maurits, die echter reeds in 1588 stierf. Deze voortreffelijke stadhou der, mede om zijne godsdienstige braafheid algemeen geacht en bemind, overleed den 31 Mei 1620 aan eene beroerteen werd in het koor der groote kerk te Leeuwarden begraven. 41) De vijf helden, die, uit zijn eigen geslacht, prins Mau rits op zijde stonden bij de belegering van Sluisen op wier trouw en kloekmoedigheid hij zich kon verlaten, waren: Wil lem Lodewijk, Lodewijk Guntiier, Ernst Casimir, Frede- rik Hendrik en Adole van Nassau. Willem Lodewijk. Zie aant. 10. Lodewijk Guntiier van Nassau, geb. in 1574, werd ziek in de belegering van Sluis en overleed aldaar in 1604. Ernst Casimir. Zie aant. 3. Frederik Hendrik broeder van Maurits baande zich aan het hoofd der ruiterij met groot levensgevaar eenen weg naar de haven van Sluiswaardoor die stad geheel kon ingesloten en vervolgens door Maurits bemagtigd worden. De waardig heid van gouverneur van Sluis en omliggende forten, was het loon dezer kloekmoedigheid. Adolf van Nassau-Siegeneen zoon van graaf Jandie een broeder was van Willem Lodewijk 10), van Ernst Casi mir 3) en ook van Lodewijk Gunther werd in 1586 ge boren, sneuvelde in November 1608 in een gevecht bij Rhijn-

Cadsandria | 1855 | | pagina 168