130 MAÜEITS' KRIJGSVERRIGT. IN Z.-VLAANDEREN. in de nabijheid van Hulst, den 14 Julij 1040, waarna zijn broeder, Willem Frederik, zijn lijk naar Leeuwarden deed over voeren en aldaar plegtstatig begraven. 1 Prins Filed krik Hendrik was de derde zoon van prins Willem I, en werd den 29 Januarij 1584 te Delft geboren, uit 's prinsen vierde huwelijk, met Louïse de Coligny. Reeds op zijn negende jaar met den rang van gouverneur van Geer- truidenberg vereerd, gaf bij op 15-jarigen leeftijd reeds eene eerste proef van zijne dapperheid bij de belegering van Bommel en niet minder in het volgende jaar bij den slag van Nieuw- poort. Zijn eerste proefstuk in den belegeringsoorlog, waarin hij zich zoodanig vermaard gemaakt heeft, dat men hem den eernaam van stededwinger gaf, leverde hij vóór Grave, in 1602, terwijl bij in zijne twee laatste veroveringen, die van Sas van Gent in 1644 en van Hulst in 1645 getoond heeft, hoe de belegeringskunstonder zijn onovertrefbaar beleid, inderdaad de kunst was geworden, om den stelregel in werking te bren gen, welken hij bij al zijne krijgsverrigtingen heeft in het oog gehouden, namelijk om de groote uitkomsten van den grooten oorlog te verkrijgen, ten koste van zoo weinig mensckonlevens mogelijk. De negen door hem ingenomene en behoudene ves tingen, verdienden wel eene lauwerkroon, zoo als Vondel bem die gevlochten heeft. Hij overleed den 12 Maart 1647 te 's Gravenhage, nalatende cenen zoon, zijnen opvolger, prins Wil lem II, en vijf dochters.

Cadsandria | 1855 | | pagina 170