IN STAATS-VLAANDEREN. 143 in Vlaanderen. Hij kwam op het denkbeelddat deze weit in de ligte gronden aldaar met voordeel bebouwd zoude kunnen wordenhij verzamelde der halve daarvan eenige zaden die hij verborg in zijn zakboek of reisjournaal en aldus overbragt naar zijn kasteel te Zuiddorpe. Hier plantte hij deze zaden en deze proefneming gelukte zoo weldat binnen korte jaren de Saraceensche weit op groote schaal te Zuid dorpe werd bebouwd en die bouw over geheel Vlaan deren werd verspreid. Men heeft willen ondernemenin de tijden toen het mode was alles tegen te spreken, de eer der invoe ring van het Saraceensche korenaan van Giiistele te betwisten, en het argument, hetwelk het meest in zijn voordeel pleit, heeft men omgekeerd door te zeggen, dat het overbrengen der eerste zaden in een boek en de daaruit voortgesprotene naam van boek- iveit niet eens den naam eener legende, maar die van een kinderachtig sprookje verdient. Dat het Saraceensche koren in Frankrijk werd geteeld, is mogelijk, maar dit neemt niets weg van de verdienste van van Ghistele, die culture het eerst naar Zuiddorpe te hebben overgebragten het beneemt nog minder iets, zelfs niet het allerminste, aan de waarschijnlijkheid dat de naam van boekweit, zijn oorsprong is verschuldigd aan de wijze, waarop de eerste zaden in Vlaanderen werden gebragt. Dat die culture het eerst om en bij Zuiddorpe werd ondernomen, blijkt uit oude pachtbrieven, dooi de geestelijkheid verleend, in welke het verbod voor komt van het telen van heidensch korengenaamd boek-

Cadsandria | 1855 | | pagina 183