AANGAANDE ST. ANNA TEH MOIDEN. 169 reeds door een Vlaamsch historieschrijver, die èn als in dezelfde landstreek geboren en gevestigdèn als Roomsch priesterèn als kort na de Reformatie levendetoen de gedachtenis aan het Roomsch ver leden nog versch was bij velen die er als ooggetui gen van te spreken wistenvolkomen in staat was om ons de waarheid in dezen te berigten. En deze ijverige geschiedvorscher zegtde kerspelkerk is „fraai en wegens de vereering der H. Anna door de pelgrims weleer zeer bekend 3)." Doch wij hebben daarenboven een bewijs uit de ar chieven van St. Anna ter Muiden waardoor dit ge tuigenis verrassend bevestigd wordt. De schriften van Lutiiek waren ook in Nederland alom bekend geworden. De eerste martelaars waren te Brussel op den brandstapel gedood. Antwerpen waar zich de sterkste blijken vertoonden van een vernieuwd levenhad mede onder grooten volksoploop zijne kettergerigten aangevangen. Te Brugge had de prediking van den verlichten Augustijner monnik JacobüS Spkenger weêrklonken. De hevigste span ning had zich allerwege van de gemoederen mees ter gemaakt. Het was ten jare 1525 en ook te Mude zag men verontrustende teekenen van gisting, toen op den 15 Junij de gewone processie van den Sa cramentsdag zou gehouden worden. Twee dagen te voren liet daarom de magistraat zijn scherp bevel afkondigen dat zich een ieder zou wachten van alle rebelligheid en vileinigheid" enden optogt stil en gehoorzaam volgen zou, en dat de bootslieden die jaarlijks gewoon waren de Christenen over te zetten

Cadsandria | 1855 | | pagina 209