172 NALEZINGEN pelgrims," gemakkelijk zou gemaaktopdat niemand door eene moeijelijke landing van den togt naar St. Anna zou afgeschrikt worden Vreemd is het zekerdat wij dien pelgrimstogt zóó bijzonder op den St. Jansdag, het Kerkwijdingsfeest zien plaats grijpen: wij zouden het eer op den St. Annadag26 Julij verwachten. Het kan echter ook dan, en min of meer door het gansche jaar, geschied zijn, al hebben wij daarvan geene berigten: zeker is 't althans dat do St. Annadag te Mude gevierd werd en dat wij menig bewijs zouden kunnen bijbrengen hoe hoog de Moeder Sint Anna er in eere was. Intusschen al bragt ook de Kerkmis eigenaardig een menigte volks naar St. Anna, wij blijven ons ver wonderen dat wij van den feestdag der Heilige met zóó weinig ophef gewaagd vinden en dat nieUiever liet Kerkwijdingsfeest der St. Annakerk op den St. Annadag plaats vond Evenwel onze verwondering zal ophoudenals wij het volgende aannemenda*t ons hoe langer hoe waarschijnlijker wordt. Gelijk in de kerk van Dudzeele, aan den H. Petrus toege wijd St. Leonard met grooten toeloop vereerd werd, zóó kan de kerk te Mude oorspronkelijk aan St. Jan, en misschien, gelijk plaats vond, nog aan andere Heiligenwaaronder St. Anna zijn toege- heiligd. Maar de wonderen der Heilige Anna die er hare plaats ter vereering vond kunnen zoodanige vermaardheid verkregen hebben, dat, hoezeer h°et Kerkwijdingsfeest op St. Jansdag bleef stand houden, nogtans alsdan de wonderdoenster voornamelijk be-

Cadsandria | 1855 | | pagina 212