AANGAANDE ST. ANNA TER MUIDEN. 173 zocht en gevierd werd ja dat de kerk van wege den roem van St. Anna eindelijk de St. Annakerk is ge noemd geworden. Dit wordt te aannemelijkerals wij ons herinnerendat aan de St. Annakerk zelve eene St. Annakapel was aangebouwddat daarin een altaar voor St. Anna was voor 't welk een blin kende metalen kroon hingen dat het wonderbeeld hier ongetwijfeld zijne plaats vond Vóór de St. Anna-kapel zag men „den grooten blok of „de groote busse vóór St. Anne," d. i., bedriegen wij ons niet, vóór haar beeld. Het gelddat daarin kwambe stond gewis uit de offeranden der geloovigen, die vóór het wonderbeeld kwamen bidden. De pelgrims droegen inzonderheid daartoe bij op de Missedagen of kerkelijke feesten en vooral op St. Jansdag, waar om dan ook de genoemde groote blok met andere blokken gewoonlijk na de St. Jansoctave in liet be loop der maand Julij geledigd werd 3). Ware nu de kerk bij hare stichting der II. Anna toegewijd, zou den wij dan niet de plaats der Beschermheilige aan 't hoogaltaar zoeken? Zouden wij voor haar nog eene afzonderlijke kapel bij haar heiligdom vinden? De wonderdadige, hooggevierde, wijdberoemde zal zich de eer van den St. Jansdag, het patronaatschap der plaats en den naam der kerk hebben veroverd Doch dat niet alleenhaar glorie overschaduwde ook den naam der plaats en deed hem vergeten en verloren gaan in den mond des volks om hem al leen nog op het papier te doen leven. Even als St. Leonard den naam der Speijepoort vernietigde,

Cadsandria | 1855 | | pagina 213