174 NALEZINGEN zóó verdelgde St. Anna dien van Mude. En toch, ziedaar alleen de oude en ware naam der stad. Doch beproef' het eens den weg naar Mude of Muiden te vragenmen zal u niet begrijpenvraag naar St. Anna en een kind zal u teregt wijzen. Verzend een brief naar Muiden en het zal niet missen of hij reist langs den postweg naar Muiden in Noordholland schrijf op het adres St. Anna en laat ter Muiden weg en gewis, uwe letteren zullen wel in Staats- Vlaanderen hare bestemming vinden. Van waar dit verschijnsel? Van waar, dat niet in onze dagen alleen maar dat hoe naauwkeurig men te Mude zelf in 't schrijven het verschil in 't oog hield tus- schen den plaatsnaam en de St. Annakerk toch een Reigersbergen reeds vóór 1551 spreekt van Sint Pannen ter Muyden en zeker daarin niet de eerste is geweest Nergens anders vangelijk 't ons vooikomt, dan dat de H. Anna hare vermaardheid over Mude had uitgespreiden teweeg had gebragt dat men haar nooit meer vergat, als men van het stadje gewaagde, waar zij haar troon zóó luisterrijk had opgerigt. De pelgrims hadden hare mirakelen wijd en zijd bekend gemaakt, de bedevaart had haar eene populariteit geschonken, die haar op de vólks- lippen zweven deed. Ter pelgrimage „gaan naar St. Annaieder wist hetdat was gaan naar Mude." En straks noemde men geen anderen naam meer dan dien der Heiligewaar men de stad wilde aanduiden. Inderdaad St. Anna is hier niet het eenige voorbeeld. Opmerkelijk is hetdat zeer vele plaatsen, wier naam die van een Heilige is, aan

Cadsandria | 1855 | | pagina 214