AANGAANDE ST. ANNA TER MUIDEN. 175 zekeren nadruk uit den roem diens Heilige geboren, hun naam te danken hebben. Het Protestantisme heeft reeds veel daarvan doen vergeten. Maar, wat Walcheren betreft, aangaande St. Laurens vinden wij opgeteekend dat de heerlijkheideigenlijk Pop- kensburg gelieeten, den naam van St. Laurens kreeg naar den Beschermheiligeaan wien de kerk was toegewijd. Daar nu deze kerk de éénige was bin nen dit eiland gelegendie naar dien Heilige ge noemd werdzoo heeft zij waarschijnlijk dadelijk na hare stichting grooten toeloop van bedevaartgan gers gehad en alzoo den naam aan het geheele am bacht medegedeeld, terwijl die van Popkensburg al leen aan het slot gebleven is Zóó heet de plaats, die ik bewoon, daarom Onze Lieve Vrouwe Polder, omdat er het beroemde wonderschilderijtje der Lieve Vrouwe weleer een stoot van pelgrims heenlokte l2). En, om niet meer te noemen, zóó mogen wij aan nemen, dat St. Kruis bij Aardenburg, waarvan de kerk vóór de Hervorming als kapelle van 't heilige kruis bekend was even als St. Kruis bij Brugge, in 't bezit zal geweest zijn van een stukgelijk men meende van het echte kruis des Heilands zoodat. de roem der kerk zich in den naam der plaats af drukte en verkondigde n). Zóó heeft de H. Anna door den luister harer won deren en het glansrijk gevolg harer pelgrimstot zelfs den naam der oude stad overweldigd en uitge- wischt. Zij maakte Mude en St. Anna tot woorden van dezelfde beteekenisom straks het eerste te

Cadsandria | 1855 | | pagina 215