180 nalezingen „van Brugge") te betalen, om op Missedagen den toegang te verwerven tot de miraculense St. Anna. 10) Zie St. Anna l. M., aant. (4); Reigersbergen en Box- ixorn Chron. v. Zeel., II, bl. 303. Het ziet op 1483, toen Jacob van Ghistelles onder den aartshertog Maximllaan o. a. S. Anne ter Muyden verwoestte, gelijk bet in de Jaerb. v. Brugge, d. II, bl. 39, 51, 138, door Custt3 wordt uitgedrukt. En deze, die anders altijd Mude schrijft, schijnt hier processtukken van omstreeks 1483 voor zich gehad te hebbendie reeds toen den naam der plaats alzoo opgaven. V. d. Aa a. w., VII, 79; Ermerins, eenige Z. oudh. 12) Men leze over de wondere aanduiding waar de kerk in den Polder moest gebouwd worden en over het miraculeuse ont staan der schildeü-ij (afgebeeld in G argon, WcUch. ArcadiaII, bl. 246)de Chron. v. Zeel. van Reigersbergen en Boxhorn II147 en 148. Toen het schilderijtje in de kerk was overge- bragt zijn ersiehtent veel miraculen gheschiet tot diversche stonden vreeint om te hooren ende te sien alsmen in deselve Kercke in 't langhe lesen ende sien mach. In den Polder is eens 's jaers gheordineert eenen properen ommeganck op den „dach van onser Vrouwen Hemelvaert [15 Augustus], daer als- dan dit Tafereel met 't Marien Beelde omgedraeghen wordt rondsom den Polderdaer alsdan die gheheel Octave deure alsoo veel versochts van volcke komt, dattet wonder om segghen is." Is 't niet even als te Mude tijdens het St. Jansfeest en de Octave, wanneer ook wel in de processie het beeld der H. Anna zal zijn omgedragen Onder den stroom van bedevaart gangers naar Vrouwepolder waren hoogstaanzienlijke personen. Volgens Reigersb. en Boxh., II, 186, was keizer Sigismund in 1416 met Willem VI, graaf van Holland en Zeelanddoor ongunstigen wind in Engeland terug gehouden toen ridder Phi lips van Cortgene, die in 's graven gevolg was gewaagde van ,,^c grootc miraculen ende bevaerdendie daghelijckx in den

Cadsandria | 1855 | | pagina 220