AANGAANDE ST. ANNA TEH MUIDEN. 181 l'oldcr by der Veere in Walcheren geschieden. Die Keyser ende die Graeve van Zeelandt dit hoorendegheloofden beyde gheen vleesch te eten noch wijn te drinckeneer sy in den Polder haerlieder Pelgrimagie ghedaen hadden. Ende Godtdie alle dingen machtich isvoechde den windt alsoo dat die Keyser ende de Graeve van Zeelandt 't Schepe ginghen ende voeren binnen xxiiij uyren in Zeelandt. Die Keyser Sigismundus met Giave Willem volbrochten liaer Bcvaertdie sy ghelooft hadden onser Yronwen in den Polder ende danckten Godt almachtich van dier beneficiën ende weldaden." BI. 207 leest men van den grooten storm op 15 November 1437. Hertoch Philips [van Bourgondië] was doen ter tijdt te Middelburchdie niet wel te vreden en wassoo dat hy een Bedevaert tot onser Liever Vrouwen in den Polder deede, aldaer hy eene Keerse offerende wasmeer dan van hondert Ponden wasch swaerwant het waeyde soo seer ende het vloeyde soo hooge in 't Landt van Walcheren, dat die dijcken tot dertich steden [plaatsen] in wa- „ren." Eindelijk, naar bl. 411, werden in 1524 „ter Veere weder schepen van Oorloghe toegerust, om dieBuyssen te convoye- ren. Ende die Admiraeldaer Dierick van der Meere Capi- teyn op wasdie tweede reyse in de Zee wesende, omtrent acht daghen nae Bamisse, ist soo grooten tempeest van storme ende winde in Zeeghewordendat 't schip, den Admirael glienaemt in groot perijckel wesende sijne mast heeft moeten kerven ende de compaigne boven af smijten soo dat se met grooter noot ter Goeree inghekomen sijn. Ende al, die in 't voornoemde schip warenginghen bedevaert ter onser Liever Vrouwe in den Pol- der, aldaer sy die figuere van 't schip brochten, alsmen noch sien mach." Gargon a. w., bl. 245zegt dan ookdat „alle zeevarende lieden van Spanje, Portugal, Frankrijk, En- geland en andere verre gewesten herwaarts eene pelgrinagie deden naar de Lieve Vrouwe van den Polder en den plegtigen omgang dcvotelijk bijwoonden." Bij de lezing van het bovenstaande den-

Cadsandria | 1855 | | pagina 221