DE AANSLAG OP DE STAD SLUIS. strijd gepoogd hebben den sluijer op te ligten, die over het ontstaan van hetzelve verspreid ligt. Waarheid en logen, geschiedenis en verdichting hebben zich véreenigd en in den mond des volks een verhaal gesponnen, dat aan beide ontleend, van beide eenige trekken in zich heeft opgenomen, en onder den naam van overlevering bijna alomme gang en in gang heeft gevonden. Geleerden hebben er zich mede bezig gebondenen geene juiste aanwijzingen vin dende ter opheldering van een en ander, zich verge noegd, om, hoewel twijfelende, ten dezen de over levering te huldigen en gemeld mannetje te houden voor een persoon, die zich bij den, aan het hoofd dezes vermelden aanvalbijzonder heeft onderschei den en wiens houten standbeeld tot loon zijner dap perheid, aldus is ten toon gesteld voor h,et oog des tijdgenoots en des nakomelings. Ware het zoo, we zouden er vrede mede hebben en de gedachte treffend uitgedrukt vinden dat hij wiens trouwe wacht de stad behoedde in 't nachtelijk uur, aldus verheven is geplaatst, als om den stedeling bij dag en bij nacht toe te roepen: Waakt! want gij weet den dag niet noch de ure, in welke de Zoon des menschen komen zal. Doch alzoo is het niet, en wanneer wij het wa gen om in dit jaarboekje over ons onderwerp te spre ken geschiedt dit in de vaste overtuiging dat het ons gelukt is den sluijer op te heffen en do waar heid in een helder daglicht te plaatsen. Wij willen dan in de eerste plaats de geschiedenis en vervolgens de overlevering laten sprekenom eindelijk uit onwraakbare bronnen de afwijking en

Cadsandria | 1855 | | pagina 44