HISTORIE VAN OOSTBURG. 27 zoo gemakkelijk niet: hij kreeg er zoo van de taart, dat hem de lust vergingom het nog eens te be proeven. LodewiJk was nu zeker met zijne gasten verlegen en gaf dus een groot deel van Holland, toen West vriesland genoemden Zeeland tot aan de Sincfala of het Zwinaan Herold ter beschermingdeze gaf weder Zeeland begrensd van Bornisse tot Hee- denisse 1) aan zijnen broeder Hemming. 1Hetgeen pag. 107 van den vorigen jaargang gevonden wordtheeft mij niet van gevoelen doen veranderen. Ieder die mijn vertoog, geplaatst in het jaarhoekje Nehalennia 1849 inzietzal overtuigd wordendat de voornaamste stukken welke in liet tegenschrift aangehaald worden mij niet onbekend waren: ook hetgeen van mij in Nehalennia. 1850 geplaatst is, getuigtdat ik de vroege betrekking van Vlaanderen op dit ge west even als op geheel Zeeland bewester Schelde erken. Het bewijs dat de Lieve in het jaar 1200 of 1000 reeds door een gegraven kanaal naar Damme liep, is geen betoog, dat zij in 800 geenen anderen natuurlijken loop zoude gehad hebben. Het graven van de gracht door de Aardenburgers, op octrooi van 1243, is ook geen bewijs tegen het bestaan van een vroeger water (Ee) daar ter plaatse, maar wel een bewijs er voor: want men groef die vaart door een schorre (opgeslijkt land). Zoo is dan ook de gegravene Brugsche vaart bij Oostburg geen bewijs tegen het vroegere bestaan der Elinare. Ieder die er belang in stelt, mag de beide stukjes aandachtig lezen, die vergelijken en zelf besluiten. En dan vraag ik nog, hoe is die oude kaart van 861 in de wereld gekomen? Is die verzonnen? Althans de bo dem pleit voor de echtheid derzelve. De kaarten van 1274 vertooncn zeker eene geheel andere gedaante des landsmaar 400 jaar is ook een groot tijdvaken dit kan veel verandering

Cadsandria | 1855 | | pagina 67