HISTORIE VAN OOSTBURG. 29 het er dan bitter uitwant die Noormannen kwa men met hunne schepen herwaartsliepen meer malen Walcheren af, waar het schijnt, dat de Saxi- sche slaven en sommige oude edelen die nog hei melijk het heidendom toegedaan waren, en Nehallen- nia en andere afgoden diendenmet hen heulden en het land verraadden: zoodat Hemming en Eygart, den 2 November 837in een hevig gevecht tegen hen sneuvelden. Na den dood van Hemming nam deszelfs broeder Herold het opperbestuur van Zeeland in handen, te gelijk met dat van zijn noordelijker gelegen Her togdom waarvan Wijk bij Duurstede de hoofdplaats was, doch hij werd in 841 in Zeeland otngebragt, waarop zijn zoon Godfried met eenige Denen kwam opdagen om den dood zijns vaders te wreken. Hij bezette Zeeland en handhaafde zich in hetzelve. In- tusschen werd dit gewest gedurig aangevallen en afgestroopt door zijne vijandige landgenootende heidensche Denen. Ook in dit district waren die lastige zwervers herhaalde malenen Oostburg Ro denburg en Kadzand werden, het eene voor, het andere na, geplunderd en verbrand. Ja, mijne heeren en dames! Lode wijk de vrome liadde beter gedaanom met zijne vrouw te blijven praten, dan zich in die Deensehe questie te steken, en de inwoners dezer landen zullen het ook niet aangenaam gevon den hebben dat hij zijne goede vrienden, met welke hij echter geenen raad wist, hier zocht te lozen. Dat was waarlijk wel onschuldig in het gedrang komen, en zoo werd dit land de dupe der historie.

Cadsandria | 1855 | | pagina 69