32 HISTORIE VAN OOSTBURG. blazer of windmakerwaarom zij dien naam ontvingen mogen anderen uitleggenook doet het niets tot onze historie. Het oude Zeeuwsche gewest werd intussclien ver deeld zoowel door erfenissenals giften en aankoo- pen. Aan Vlaanderen kwamen deze landen, ook Walcheren, Borselen en Baarland, zijnde toen af zonderlijke eilanden. Goes en al het meer noorde lijke kwam aan den Hollandschen graaf. Evenwel toehoordershierover is nog wel eens vrij wat ge twist en gevochten, en de Vlamingen hebben Wal cheren en Borselen, evenmin als Baarland kunnen houden; maar dit zal nog wel stof tot eene volgende leesbeurt geven. Dit district bleef intusschen sinds dien tijd aan Vlaanderen. In dezen tijd kreeg het leenstelsel uitgebreidheid en vastheiden Oostburgte voren een kasteel met eene handelplaats werd aan eenen burggraaf ver leend. Ik heb niet kunnen vinden, door wien het leen gegeven is, of welke regten en privilegiën er aan verbonden warenmaar onder de kruisvaarders vindt men naderhand van eenen burggraaf van Oost burg gewag gemaakten graaf Philips begiftigde in 1223 den zoon van den burggraaf van Oostburg met eenige voorregten. Het schijnt, dat daardoor het Oostburger Ambacht ontstaan is, waartoe be hoorde de geheele streek, die thans door Prins Wil- lems Polder, een gedeelte van Hoofdplaat, Baar- zandeGroede en Breskens wordt ingenomenook het verdronken Wulpen lag in hetzelve. Daarin waren vele dorpen, heerlijkheden, kasteelen en lust-

Cadsandria | 1855 | | pagina 72