5G EENE DORPSGESCHIEDENIS. meer werk de handwerkslieden meer arbeid. Men zegge dus niet, dat de uitvoer alleen den landbouwer bevoordeeltde welvaart van dezen brengt noodzakelijk de welvaart der stedelingen met zich. Door den uitvoer wordt onze gemeenschap met bet buitenland drukker de scheepvaart belang rijker en de reeders varen er wel bij. Wij stemmen toe dat, voor bet oogenblik, door den grooten uit voer, onze markten slechter voorzien zijn; maar zal door den tijd het evenwigt tusschen vraag en aanbodtusschen de koopers en de koopwaren niet hersteld worden? De dure tijden van heden zijn, gelooven wij een waarborg voor de goedkoope tij den in de toekomst. Wel verre van ons over die tijdelijke schaarschte te beklagenmoesten wij dank baar zijn voor het debouché, de markt, die Enge land voor ons oplevert omdat daardoor het vermo gen van ons land om voort te brengen meer en meer ontwikkeld wordt. Maar steken wij ons geld dan ook niet in effecten of laten wij het niet renteloos in de kist liggen; hot geld is slechts de vertegenwoordiger van waarde: gij behoudt dus wat gij uitvoert, maar in een an deren vorm in den vorm van geld om het aan te wenden tot andere doeleinden. Er zijn nog uitge strekte strekendie slechts op de spade van den ont- ginner wachten; ontgin ze; bouw er op, zend er vee heenen van het geld dat do buitenlander meer voor onze voortbrengselen betaalt dan de landgenoot zal men eenmaal nieuwe rijkdommen in 't leven roe pen die thans renteloos daar liggen.

Cadsandria | 1855 | | pagina 96