60 NALEZINGEN zij gaven toen hun' magtigen indruk over de gan- sche Christenheiden gelijk er schier geen' stad of dorp waswaarin zij geene plaats vondenzóó was ook Mude niet uitgezonderd. Er was eene straat zelfsdie den naam droeg van Ommegang straat. En daar diezelfde straat ook de St. Annastraat heette, verbeelden wij onsdat het wonderbeeld der hei lige Anna, zóó hoog vereerd, zóó wijd vermaard, zóo druk bezochtin de processiën werd rondge dragen en den naam mededeelde aan den weg, waar langs de stoet gewoon was heên te trekken. Ook te Brugge had de processie van het heilige Bloed een' vastgestelde rij van straten, waardoor zij jaar lijks heentoog. Zoo ging het dan ook te Mude van uit het kerkgebouw oostwaarts langs de Markt door de St. Anna- of Ommegangstraat; voorts zuid en westwaarts langs den met huizen bebouwden Greveninge-dijk voorbij de Antwerp- en de Hoog straten, om eindelijk door de noordwaarts loopende straat, die mede den naam van St.Annastraat droeg en naar het kerkhof leidde, in het heiligdom terug te keeren. En alzoo had men het gansche stadje rondgetrokken. Zulke processiën schijnt men jaarlijks twee gehou den te hebben. Eene uitdrukking in het eerstvol gende stuk leidt tot deze gissing. Wij deelen het te vens mede als proeve van eigenaardige regtspraak in de verloopene eeuwen en wij willen als zoodanig nog een paar andere vonnissen, alle uit het jaar 1514, er bij voegen, ook omdat er mede van eene proces sie te Mude in wordt gewag gemaakt. Ten gevalle

Cadsandria | 1856 | | pagina 100