AANGAANDE ST. ANNA TER MUIDEN. 65 Engelschen vooral waren het, die toen alomme on rust en schrik verwekten. Omstreeks Augustus kruis ten zij met eenige schepen langs onze kustenen 't was nabij den 10 dier maand, dat zij, hoewel wei nig in getal, stoutmoedig eene landing deden in de streek van Groede. Weldra rukken zij op deze plaats los en verwoesten haar. Van daar trekken zij naar Gaternesse, Schoondijke, Nieuwkerke, Kadzand, Wul pen en plunderen, verbranden en vermoorden al wat zij in den omtrek vinden. Angst en ontzetting ver spreiden zich door 't gansche land. Maar ook de zucht naar zelfverdediging en wraak ontgloeit de har ten dergenendie hunne erf bedreigd zien. De Oost- Vrijlaten van Eekloo, van Aardenburg, van Malde- gem, van Heillevan St. Laurens, van Adegem, van Coxie en Oostburg verzamelen zich in allerijl, en de Brixuspolder bij Mude is de plaats, waar de leger- magt zamenkomt. De Brixuspolder is één der oudste poldersdie het oude Mude begrenzen. Meyerds de vader dei- Belgische kroniekschrijvers, noemt hem, waar hij ons 't gebeurde mededeeltden polder van Brixius. Doch de schrijver der Jaarboeken van Brugge en die der Chronijke van Vlaanderen, beide Vlamingen, die men wèl onderrigt mag achtenheeten hem Sint Brixius- en Sint Brixtuspolder. Welligt dus heeft hij zijn' naam ontleend van zekeren Brixius of Brixus welke familie niet vreemd is onder de Vlaamsche ge slachten en die misschien de bedijking er van heeft bevorderd of bekostigd. Of waarschijnlijker is hem de heilige Brixtus of Brixius tot schutspatroon en 1856. 5

Cadsandria | 1856 | | pagina 105