68 NALEZINGEN St. Anna ter Muiden zou een' munt gehad hebben! 't Is ongeloofelijk En toch is het waar, lezer, 't Is met het munten gegaan even als met de regtspraak. Vroeger bezat ieder stadje in zijn' schepenbank een hoog geregtshof. En thans is er niet meer dan één Hooge Raad der Nederlanden. Welnu, gij, die de verschillende muntspeciën onzer provinciën nog in vollen gang geweten hebtverwonder u niet meer dat Mude ook zijn' munt had. En zoo gij er u toch nog over verwondertgedenkendedat wel te Sluis ook geld geslagen werd, maar niet, zooveel wij we ten, te Aardenburg, te Oostburg en in andere nog veel aanzienlijker steden, overweeg dan, dat klei nere steden somwijlen in privilegiën deeldendie grootere ontbeerdenen dat ook het stadje Mude in dit opzigt boven aanzienlijker plaatsen bevoor- regt was. InderdaadMude was zeer bevoorregt. Allergun stigst gelegen voor den zeehandel men moet het zich verbeelden vóór dat Sluis bestondalthans er mede wedijverde is 't geen wonder, dat het mag- tige Brugge het in bescherming nam dat het de zelfde keuren en denzelfden regeringsvorm ontving als die aanzienlijke staddat het snel in bloei toe namen dat het, tolvrij in de gatfSche Sincfala, te Dammete Nieuwpoort en te Duinkerketevens lid was van de Vlaamsche Hanze. Nu neme men in aanmerking, dat het zeker is, zoowel van Damme als van het in rang veel mindere Axel en andere kleine steden, dat er munt is geslagen, terwijl het van Aardenburg mogelijk is, vermits het Aarden-

Cadsandria | 1856 | | pagina 108