DE OUDSTE KLOKKENIST VAN VLAANDEREN. 95 „jegen den wedre YIII pond par." Later werd dit klokkenspel door het uurwerk in beweging gebragt doch het schijnt dat dit eerst heeft plaats gehad na 1487, althans de geschiedschrijver van Oudenaarde, doctor van der Meersch zegtdat hijdoor het vermelden der hier boven bewezene stadsrekening niets vermeent te kort te doen aan de stad Aalst, die zich beroemt in 1487 het eerste werktuigkunstige klokkenspel bezeten te hebben. Hoogstraten zegt ter bovenaangehaalde plaats, dat het uitgevonden is in eene stad Acosta genaamd in het jaar 1481. Duinkerke evenwel betwist aan Oudenaarde en Aalst den voorrang en daaromtrent lezen wij in de Chronyk van Vlaanderen 1478 Op dezen tyd hoorde men binnen Duynkerke in West-Vlaenderen het eerste klokspel, sangsgewyse „zynen galm uytgeven tot vermaak en groote verwon dering van een ieder. Den konstigen Uytvinder van „dit speeltuyg was een Jongman, Jan van Beveren „genoemd." Hoeveel werk de Gentenaren van hunnen stads toren en de daarin hangende klokken maakten is bekend. Dat evenwel voor het eerst een geregeld klokkenspel daarop gesteld is omstreeks het jaar 1542, blijkt uit eene overeenkomst van den 1 Febru ary 1542 waarbij „meester Jacob Waeghemens, „clocgieter te Mechelen, heeft in loyalder voorwaer- „den ghenomen te maeckene ende leveren eenen neyen „voorslach, dienende tot de horologie der voorseyde „stede naer advenant van sekeren nieuwen eyser- „werke, die meester Henrix van Vree horologie-

Cadsandria | 1856 | | pagina 135