9g JANTJE VAN SLUIS maeker te Feurne voor dezelve stede maekende is die danof denselven meester Jacob te voren in structie ghegheeven heeft. Welcken voorslag we- zen zal van XIV clokxkens ende twee semi-toonen "van goeder fyner sloffe," enz. In een notitieboek 'der stad staat opgeteekend„1544. In dit jaer was de Clocke, ghenaemt Roelantopgewonden in 't "nieuwe werck (van 't beelfroet) ende 't nieuwe voor- "slach, dat schoone liooren en spelende vele scone "liedekens naer den tyd van de jaere. Item in dit ".jaer in de maend April was doen maeken een nieuw accort op de weekers van de huereclocke op 't Heel groet ende etc., ende was by den selven soepen ge- ordonneert, dat men telken Sondaegh, ende helich- da"he daerop beyaerden soude van den 12 hueren tot den een hueren op de noene." Dit klokkenspel i's weggenomen en door het tegenwoordige vervangen in 1660. Zoo men mag afgaan op de Cromjk van Wijts, dan dagteekent het klokkenspel te Brugge nog van veel later tijd. Eerst in 1675 zou hetzelve zijn in orde gebragt en op den 18 October voor het eerst bespeeld zijn. Van de andere steden te spreken is overbodig, al gedoogde dit bet bestek, 'tls genoeg, dat nergens in Vlaanderen gewag gemaakt wordt van een werktuigkunstig klokkenspelvroeger dan de bier- bovenvermelde tijdstippen. En is dit zoois het waar dat het beeld op den stadhuistoren te Sluis, aldaar geplaatst is in 1423, eenige jaren na den bouw des torens, en dat bet diende ten engienevan der stede- huercloche, d. i. als een kunstwerk bij het uurslag;

Cadsandria | 1856 | | pagina 136