DE OUDSTE KLOKKENIST VAN VLAANDEREN. 97 is het waar, wat door geachte geschiedschrijvers wordt gezegd, en door verschillende stedelijke oorkonden wordt bevestigddat namelijk de werktnigkunstige (mecanieke) klokkenspelen voor het eerst in 1478 in Vlaanderen zijn bekend gewordenmag men aanne mendat, zoo zij elders bekend waren, dit eerst dagteekent van 1487dan vloeit er uit voortdat Jantje van Sluis de oudste klokkenspeler is, zoo niet van de geheele wereld, dan toch van geheel Vlaanderen dat, in 1487, verreweg het rijkste land der aarde was. Nagenoeg vier en eene halve eeuw staat hij reeds op zijne verhevene standplaats, en vervult getrou welijk zijne door den heer van Dale zoo sierlijk be schrevene taak. Hartelijk wenscht de steller dat de klokman, telkens wanneer hij waarschuwt dat een uur staat te verloopende gevoelens doe rijzen waar toe allen die hem hooren door den heer van Dale worden opgewekt. Het beeld evenwel uit een bloot historisch oogpunt beschouwende, durft de steller zich veroorlovenden wensch te uitendat hetbehalve godsdienstige en zedelijke gevoelens, bij de Sluizenaren ook gevoe lens verlevendigen moge die met godsdienst en ze delijke beginselen zoo wel gepaard gaan d. i. eens gezindheid onderlinge achting, en liefde tot hunne stad en tot hun land. Is het beeld datgene wat men er zoo heel gaarne in ziet, is het een monument ter eere van den be- wusten tamboerdan moet elke zijner hamerslagen den Sluizenaren herinneren, wat eenmaal eendragt 1856. 7

Cadsandria | 1856 | | pagina 137