DE OUDSTE KLOKKENIST VAN VLAANDEREN. 99 der schoonste haven van de bekende wereldals de verzamelplaats van al de kooplieden der geheele christenheidMagtige naburen verdrukten de op komende stad, en stelden haar in afhankelijken staat maar de ridderlijke Philips de Stoute (Philippe le Hardi) onthief'haar van dat juk, en de burgers van Sluis, door hem geholpen, sloten hunne stad binnen muren en vesten, en maakten aldus zich-zelven vrij. Van deze bevestiging binnen muren en wallen daarvan is de toren een gedenkteeken 5). Kortrijk weent nog, omdat de Franschen in de 17dc eeuw de beelden hebben weggenomen die daarzoo als te Sluishet voorteeken der verloopene uren aansloe gen. Maar Sluis is nog in het bezit van zijnen klok man c)Iedere hamerslag van liet beeld moet den Sluizenaren herinneren, wat zij waren. Vele grootheid is voorbij gegaanen de stadwier naam voor meer dan duizend jaren door geheel Europa klonk, is nu ter naauwernood bekend buiten de gren zen dor provincie, waarin zij, en het land dat onder haar stond, is ingelijfd. Haar tot vorigen luister te verheffen dit is menschelijker wijs gesproken on mogelijk. Maar er is en er kan veel, oneindig veel tot haar herstel worden gedaan Ik herzegKortrijk het zoo welvarende Kortrijk beweent zijn klokman, en het. zooveel minder wel varende Sluis bezit nog steeds het sieraad van zijn Belf'roethoort nog ieder uur de oudste klokkenspe ler van het rijkste land der wereld, de oudste klok kenspeler van Vlaanderenzijne toonen aangeven. Treurt de rijke stad over het verlies der gedenktee-

Cadsandria | 1856 | | pagina 139