102 JANTJE VAN SLUIS de plache van scepenen huse, zijn ontstaan te danken heeft aan de verdwijning van een gedeelte der Onze Vrouwe-, der Wind gat- en der Heer Willem van Thorouts-straat, die ongetwijfeld bij den torenbrand van 1393 zullen geleden hebben, is door ons reeds vroeger opgemerkt. 4) Op dit Belfroet (belfort) speelden en zongen des morgens en des avonds, bij zonne op- en oudergang, de pijpers en me nestrelen der stad. s) Dat de bouw des torens en de versterking der stad door wallen en grachten uit denzelfden tijd dagteekent, bevestigen onze stadsrekeningen, en in liet bijzonder die van den jare 1395 op 1396 weder volkomen. Het eerste der boven aangehaalde punten luidt dan ookin onze tegenwoordige schrijftaalaldus Berstdatgemerkt de grobte lasten van renten en schulden „die de stad jaarlijks te betalen heeft, de burgemeesters en tresoriers zich wachtendit naaste toekomende jaar meer kos- ten aan 't schepenhuis te doenmits dat het werk van den- zeiven huize bij deze rekening groote sommen van geld gekost „heeft, uitgedaan 't geen er nog gebreekt te doen in en aan „den toren, mitsgaders den uitlate, beide van taswerk en an- „ders, het en ware dat het gemeene van der stede pointinge „daartoe geven wilden, enz. Nogtans al ware het dat dezen pointinge daartoe gavenden commissarissen dunkt het profijt en oorbaarlijk dat men ze bekeerde in 't versterken van de „stad, dan anders." In een ander punt wordt aangedrongen op het maken der vest tusschen het kasteel en de zmdpoort. 6) Bij de verklaring van den naam van onzen klokman Jantje van Sluis, in den vorigen jaargang, wees ik op de al gemeenheid van den naam Jan. Een voortgezet onderzoek heeft gestrekt ter bevestiging van het gestelde. Zoo er eene taal is die daarvoor het bewijs leverthet is wel de Engelscke. Men sla het eerste Woordenboek het beste op, op Jack, het verklein woord van John, Jan, en men zal overtuigd zijn. Bean-

Cadsandria | 1856 | | pagina 142