DB MOFFESCHANS. ter bevrediging van dit verlangen, en vioide met welgevallen gelezen. Naauwelijks was, tijdens den tachtig, ar.gen oor log op den 8 November 1576 de pacificatie van Gen geslotenof de zoo lang reeds geschondene vnjhetd begon hier en daar te herleven. Ook in Axelei-A - bacht scheen de zon der vrijheid te dagen, alzoo door de zorg der Staten, het beleid van den puns van Oranje en de volhandigheid van den Spaanschen - landvoogd Alexander Farnese prins Panna sedert 1579 hier kalmte en rust beschikt werden. Doch was, helaas! van korten duur. Door de ver raderlijke handelwijs van Servaes van Stlelandt hoogbaljuw van het land van Waes die geveinsd had°de zaak der hervorming te zijn toegedaan kwam op den 30 October 1583 deze geheele landstreek wed in de magt van Spanje, en moest op Allerheiligen- dag van datzelfde jaarbij verdrag, aan Parma in geruimd worden. Deze aldus vasten voet aan de Schelde meenende gekregen te hebben zag zich daar in intusschen deerlijk teleurgesteld, want, zonder dat bij zulks had kunnen beletten, was te gelijker tijd graaf Filips van Hohenlohe met 19 vaandelen, meestal Duitsche krijgslieden, in dienst van de jeug dige republiek der Vereenigde Nederlanden, te Neu zen aangeland, waar hij zich nestelde om voor de vrijheid der Schelde te waken. Ten einde dit be zette punt in zijne magt te kunnen houden werd N Ju (destijds nog onbeduidend.pl£» don mond eener vaart van Axel naar de Schelde), onder zijn bevel, niet slechts van vestingwerken vooi-

Cadsandria | 1856 | | pagina 156